Než přivezeme domek
Postup krok za krokem:
Pro stavbu montovaného domku lze využít zjednodušujících postupů dle stavebního zákona. Stavební úřad může namísto územního rozhodnutí a stavebního povolení vydat společný souhlas se stavbou (lze přirovnat k dřívějšímu ohlášení stavby).
Společný souhlas je územní souhlas a ohlášení stavby vydané dohromady v jednom opatření stavebního úřadu. Nejedná se o správní rozhodnutí, odpadají procesní lhůty k vydání rozhodnutí.
Pro vydání společného souhlasu se stavbou je zapotřebí:
-
Dopracovaná projektová dokumentace. Projektovou dokumentaci na montovaný domek Vám poskytneme k dispozici, následně je potřeba tuto dokumentaci místním projektantem dopracovat o:
-
návrh umístění stavby na konkrétním pozemku,
-
-
následuje žádost vybraným správcům technické infrastruktury o možnost napojení a určení napojovacího místa k napojení inženýrských sítí (standardně rozvody nn, vody, kanalizace, popř. plynu příp. další, např. kabelová televize, CZT apod.) a vlastníka veřejně přístupné komunikace k napojení sjezdu,
-
dopracování projektové dokumentace o umístění stavby a připojení k rozvodům inženýrských sítí a komunikace).
-
Zajištění stanovisek dotčených orgánů k projektové dokumentaci plánované stavby (nejčastěji ochrana přírody a krajiny, vod, lesů, ovzduší, ZPF, odpadového hospodářství, památkové péče, hygienických limitů, územního plánování a připojení ke komunikaci). Ve velké většině případů postačí vyjádření:
-
Úřadu územního plánování,
-
Odboru životního prostředí,
-
Odboru silničního hospodářství a
-
Krajské hygienické stanice
Bližší informace získáte na místním stavebním úřadu.
-
Zapracování případných podmínek dotčených orgánů do projektové dokumentace stavby a dle potřeby zajištění aktualizovaných stanovisek vybraných dotčených orgánů.
-
Zjištění okruhu dotčených osob (účastníků řízení) – jedná se o vlastníky sousedních nemovitostí, popř. vlastníky kteří mohou být stavbou dotčeni (pozor: jedná se též o osoby, která mají jiná vlastnická, resp. věcná práva ke stavbě např. zástavní právo, věcné břemeno apod.). Okruh účastníků lze konzultovat se stavebním úřadem.
-
Zajištění souhlasu vlastníků sousedních nemovitostí s navrhovanou stavbou, uvedeným na situaci stavby v projektové dokumentaci.
-
Podání žádosti o vydání společného souhlasu se stavbou na místním stavebním úřadu.
Další obecná doporučení před stavbou:
-
Zjistěte si soulad záměru stavby s územním plánem (ověření způsobu využití území, limity v území – ochranná pásma technické infrastruktury, veřejně prospěšné stavby apod.). Informace získáte na úřadu územního plánování, popř. na stavebním úřadu.
-
Obešlete místní správce technické infrastruktury s žádostí o vyjádření z hlediska umístění inženýrských sítí (rozvody nn, vody, kanalizace, plynu, telekomunikačních vedení, kabelové televize, rozvody CZT aj. na základě místní znalosti) z důvodu vyloučení kolize nové stavby a těchto rozvodů. Tato stanoviska můžete později použít pro doložení stanovisek správců inženýrských sítí stavebnímu úřadu.